Philips 24B2N3200J 24" Class Full HD LED Monitor - 16:9 - Textured Black
  • Part: 2532282
Availability
In Stock
Redefining workflow productivity
  • 3000 series
  • 24 (23.8" / 60.47 cm diag.)
  • 1920 x 1080 (Full HD)
IPS LED wide view technology for image and color accuracy
16:9 Full HD display for crisp detailed images
120Hz refresh rates for ultra-smooth images
For gaming and video performance, you demand display with lag free, ultra-smooth images. This Philips display redraws the screen image up--to 120 times per second, much faster than a standard display. A lower frame rate can make enemies appear to jump from spot to spot on the screen, making them difficult targets to hit. With 120Hz frame rate, you get those critical missing images on the screen which shows enemy movement in ultra-smooth motion so you can easily target them.
Ultra Slim Bezel: for minimal edges and more screen
SoftBlue Technology: for comfortable viewing
Less eye fatigue with Flicker-free technology
Smart Link Sync: Matches primary display on second screen
  • General Information
    • Manufacturer
    • Philips Electronics
    • Manufacturer Website Address
    • http://www.philips.com.au
    • Brand Name
    • Philips
    • Product Series
    • 3000
    • Product Type
    • LED Monitor
  • Warranty
    • Limited Warranty
    • 3 Year
  • Technical Information
    • Number of Screens
    • 1
    • Screen Size Class
    • 24"
    • Viewable Screen Size
    • 23.8"
    • Screen Mode
    • Full HD
    • Panel Technology
    • In-plane Switching (IPS) Technology
    • Response Time
    • 4 ms
    • Response Time Details
    • 4 ms GTG
    • Aspect Ratio
    • 16:9
    • Pixel Pitch
    • 0.27450 mm x 0.27450 mm
    • Horizontal Viewing Angle
    • 178°
    • Vertical Viewing Angle
    • 178°
    • Backlight Technology
    • WLED
    • HDCP Supported
    • Yes
    • Maximum Adjustable Height
    • 150 mm
    • Tilt Angle
    • -5° to 30°
    • Swivel Angle
    • -180° to 180°
    • Pivot Angle
    • +/-90°
    • Features
    • SmartImage
    • Flicker-free
    • Anti-glare
    • EasyRead Mode
    • sRGB
    • On-screen Display (OSD)
    • Kensington Lock
    • Eco Mode
    • LED Indicator
    • Eyesafe Certified
    • Separate Sync
    • Sync on Green
    • Cable Lock Slot
    • SmartControl
    • Ultra Slim
    • SoftBlue Technology
    • Blue Light Reduction
    • Ergonomic Design
    • Plug & Play
    • Adjustable Stand
    • Yes
    • Stand Adjustments
    • Height
    • Tilt
    • Swivel
    • Pivot
    • Bezel Color
    • Textured Black
    • Glass Hardness
    • 3H
    • Active Display Area (H x V)
    • 527 mm x 296.40 mm
    • Flicker Free
  • Video
    • Maximum Resolution
    • 1920 x 1080
    • Standard Refresh Rate
    • 120 Hz
    • Colour Supported
    • 16.7 Million Colours (8-bit)
    • Native Contrast Ratio
    • Dynamic Contrast Ratio
    • Brightness
    • 300 cd/m²
    • Tearing Prevention Technology
    • Adaptive Sync
    • Color Gamut
    • 110% sRGB
    • 96% NTSC
    • Pixel Per Inch (PPI)
    • 93
  • Audio
    • Number of Speakers
    • 2
    • Speakers
    • Speaker Output Power
    • 4 W
  • Interfaces/Ports
    • HDMI
    • HDMI Version
    • 1.4
    • USB
    • VGA
    • DisplayPort
    • Number of HDMI Inputs
    • 1
    • Total Number of HDMI Ports
    • Number of USB Ports
    • 5
    • Number of DisplayPorts
    • Number of VGA Ports
    • Number of DisplayPort 1.2 Ports
    • Number of HDMI 1.4 Ports
  • Built-in Devices
    • Built-in Devices
    • USB Hub
  • Environmental Conditions
    • Operating Temperature Range
    • 0°C to 40°C
    • Maximum Operating Altitude
    • 3.66 km
    • Maximum Non-operating Altitude
    • 12.19 km
  • Power Description
    • Input Voltage Range
    • 100V AC to 240V AC
    • Operating Power Consumption
    • 7.70 W
    • Standby Power Consumption
    • 300 mW
    • Off-Mode Power Consumption
    • 300 mW
    • Frequency
    • 50 Hz
    • 60 Hz
    • Maximum Power Consumption
    • 12.14 W
  • Physical Characteristics
    • VESA Mount Compatible
    • VESA Mount Standard
    • 100 x 100
    • Color Family
    • Black
    • Product Color
    • Textured Black
    • Stand Color
    • Black Texture
    • Bezel Finishing
    • Texture
    • Height
    • 320 mm
    • Width
    • 542 mm
    • Depth
    • 85 mm
    • Height with Stand
    • 499 mm
    • Width with Stand
    • 542 mm
    • Depth with Stand
    • 228 mm
    • Weight (Approximate)
    • 3.55 kg
    • Weight with Stand (Approximate)
    • 5.57 kg
  • Miscellaneous
    • Package Contents
      • Business Monitor LCD monitor 24B2N3200J
      • HDMI cable
    • Certifications & Standards
      • CB
      • CE Mark
      • ETL
      • TUV/GS
      • TUV Ergo
      • EAC
      • EAC ROHS
      • PSB
      • UKCA
      • EMF
      • FCC
      • ICES-003
      • TÜV Rheinland Low Blue Light (Hardware Solution)
      • eyesafe® CERTIFIED 2.0
    • Post-consumer-waste%
    • 85%